دانلود واپیپرهای زیبا

‫دانشمندان شواهدی از آب روی سیارات TRAPIST-1 یافته‌اند‬

۲۸ تیر ۱۳۹۷

هنوز ناشناخته های زیادی در مورد سیستم TRAPIST-1 وجود دارند، مجموعه ای از سیارات که حول یک ستاره ی کوتوله ی فوق خنک در حال گردش اند و اوایل سال جاری توجه جامعه ی پژوهشگران فراسیارات را به خود جلب کردند. یکی از پرسش هایی که افراد همواره از خود می پرسند، شانس وجود آب مایع در سیارات دیگر است، پرسشی که اکنون دانشمندان به لطف مشاهدات جدید تلسکوپ فضایی هابل قادر به پاسخگویی بهتر به آن هستند. با ما در دانلود والپیپر های زیبا همراه شوید.

منظومه ی TRAPIST-1 حدود ۴۰ سال نوری دورتر از ما قرار داشته و متشکل از هفت سیاره در مدار نزدیک حول ستاره ی والدشان می باشد. از میان این هفت سیاره، دانشمندان اینطور محاسبه کرده که سه سیاره در منطقه ی قابل سکونت قرار دارند که شرایط آنها برای پشتیبانی از وجود آب مایع مناسب می باشد. اما شواهد جدید هابل نشان داده تا پنج سیاره ی این منظورمه قادر به حمایت از حیات هستند.

گروهی از پژوهشگران بین المللی به سرپرستی وینسنت بوریر از دانشگاه سوئیس از ابزار آنبرد تلسکوپ با نام طیف سنج تصویربرداری تلسکوپ فضایی برای جستجوی شواهد بخار آب در جو سیارات TRAPIST-1 استفاده کرده اند.

بخشی از این تحقیق به معنای بررسی مقدار تابش UV در هر سیاره است. در جو این فراسیارات، تابش کم انرژی UV می تواند مولکول های بخار آب را به هیدروژن و اکسیژن تجزیه کند. همچنین اشعه های انرژی بالاتر UV که به لایه های بالایی جو می تابد، امکان فرار هیدروژن و اکسیژن را می دهد.

هابل سپس قادر به اندازه گیری مقدار هیدروژن ساطع شده از این سیارات به فضا بوده و سپس با استفاده از داده های نور UV اتمسفرها، مشخص می شود چه مقدار آب سیارات در طول تاریخشان از بین رفته است.

دو سیاره ی درونی، TRAPIST-1b و TRAPIST-1c هیچ گاه داوطلبین خوبی برای وجود آب در نظر گرفته نشدند زیرا مدار آنها به ستاره ی والدشان بسیار نزدیک است. مدلسازی گروه تحقیقاتی به این نظریه وزن بیشتری بخشیده است و مشحص شده این سیارات می توانند بیشتر از ۲۰ اقیانوس زمینی آب را در هشت میلیارد سال گذشته از دست داده باشند.

اما اخبار در مورد هفت سیاره ی بیرونی، مثبت تر است، بخصوص اینکه سه سیاره در منطقه ی زیست پذیر وجود دارند. گروه تحقیقاتی اینطوری محاسبه کرده این سیارات ممکن است سه اقیانوس زمینی آب را طی بازه ی زمانی مشخص از دست داده باشند و سیارات بیرونی تر ممکن است آب خود را حفظ کرده باشند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) که قرار است سال آینده پرتاب شود ممکن است کلید حل رازهای این منظومه باشد. منظومه ی TRAPIST-1 از اولین اهداف این تلسکوپ خواهد بود.