دانلود واپیپرهای زیبا

‫ویتامین D – روش درمان جدید آفتاب‌سوختگی؟‬

۹ مرداد ۱۳۹۷

اگرچه بسیاری از افراد در حین آفتاب سوختگی به استفاده از ویتامین E روی می آورند، اما ظاهرا ویتامین D نیز می تواند به بهبود پوست ما کمک کند. در تحقیق جدیدی که از سوی دانشگاه Case Western انجام شده، این نتیجه بدست آمده که ویتامین D خوراکی درواقع قادر به تسریع بهبود است، اما نیاز به مصرف مقدار زیادی از آن است. برای اطلاعات بیشتر با ما در دانلود والپیپر های زیبا همراه باشید.

یک آزمایش دوسوکور کنترل دارونمایی با ایجاد آفتاب سوختگی توسط یک لامپ کوچک UV بر روی بازوی داخلی ۲۰ نفر، شروع شد. سپس طی یک ساعت به آنها قرص شبه دارویی یا ۵۰۰۰۰,۱۰۰۰۰۰,۲۰۰۰۰۰IU ویتامین D داده شد. پس از آن پوست آنها در مدت ۲۴، ۴۸ و ۷۲ ساعت و همچنین یک هفته پس از آزمایش، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

درحالیکه شبه دارو و دوزهای پایین دارای اثر اندک یا بدون اثر بوده اند، دوزهای بالاتر موجب کاهش التهاب و قرمزی پوست شده و علاوه بر این، افراد تجربه ی جهش در فعالیت ژن مرتبط با بهبود پوست را داشتند. دانشمندان بر این باورند این فرایند به دلیل افزایش سطح آنزیمی با نام arginase-1 ناشی از مصرف ویتامین دی است، این آنزیم موجب تقویت بهبود بافت و فعالسازی پروتئین های ضد التهاب می شود.

در گزارش ها آمده دوز موثر آزمایش، بیشتر از ۴۰۰IU روزمره مصرف ویتامین دی است.

دانشمند ارشد این پروژه، دکتر کورت لو گفته است: «من توصیه نمی کنم در حال حاضر فقط بر اساس این پژوهش مردم پس از آفتاب سوختگی سریعا به استفاده از ویتامین دی روی بیاورند. اما نتایج امیدبخش بوده و ارزش تحقیقات بیشتر را دارند.»

مقاله ای از این تحقیق اخیرا در ژورنال Journal of Investigative Dermatology منتشر شده است.