دانلود واپیپرهای زیبا

‫کنجکاوی همچنان در حال ثبت تصاویر خیره کننده از مریخ است‬

۶ مرداد ۱۳۹۷

با رسیدن به روز پنجم آگوست ۲۰۱۷، پنج سال است که مریخ نورد کنجکاوی (Curiosity) ناسا بر روی سطح مریخ مشغول فعالیت می باشد. ماموریت ۲٫۵ میلیارد دلاری کنجکاوی درواقع آن را به بزرگ ترین، فنی ترین و پیچیده ترین کاوشگری تبدیل کرده که سطح سیاره ی سرخ را طی می کند. این مریخ نورد طی ماموریت خود تاکنون بیش از ۲۰۰,۰۰۰ تصویر را ثبت نموده و نمونه های سنگی زیادی را نیز حفاری کرده و البته هنوز کار آن تمام نشده است. با ما در دانلود والپیپر های زیبا همراه باشید.

در ابتدا قرار بود ماموریت اصلی کنجکاوی، دو سال طول بکشد (یا یک سال مریخی به مدت ۹۸ هفته) اما معماری این کاوشگر با وجود برخی مشکلات مکانیکی، بسیار پایدار نشان داد. این کاوشگر توانسته بر مدارهای کوتاه، نوسان های نرم افزاری ناخواسته و سطوح خطرناک در طول تحقیق بر روی تاریخچه ی همسایه ی مرموزمان، غلبه کند.

در سایت دانلود والپیپر های زیبا، دستاوردهای کنجکاوی تحت پوشش قرار گرفته اما دوازده ماه گذشته ی این ماموریت با کشف ها و نتایج جدید و دور از انتظاری همراه بوده است. کنجکاوی در مسیر خود به سمت کوه شارپ، تعدادی تصویر خیره کننده از تشکیلات صخره ای لایه ای ارسال نموده و همچنین شواهد بیشتری را بدست آورده که این سیاره می توانسته در گذشته دارای حیات بوده باشد.

حرکت پنج ساله در سطح ناهموار و خشن مریخ ظاهرا تلفاتی را برای این کاوشگر در پی داشته است مانند سوراخ شدن چرخ آن در سال ۲۰۱۷٫ این کاوشگر تا به حال ۱۷ کیلومتر را طی کرده و مرکز ماموریت اکنون در انتخاب مسیرهایی که کنجکاوی باید طی کند، بسیار دقیق عمل می نماید تا از برخورد آن با صخره های تیز و سنگ های در مسیر جلوگیری شود. ناسا مطمئن است کنجکاوی هنوز توان ادامه ی ماموریت را دارد تا حداقل به مقصد نهایی فعلی خود که حدود ۴٫۸ کیلومتر تا آن فاصله مانده، برسد.

طی پنج سال گذشته، کنجکاوی بهترین و باکیفیت ترین تصاویری را که ما تاکنون از مریخ دیده ایم، به زمین مخابره کرده است. با مراجعه به بخش گالری تصاویر مریخ نورد کنجکاوی، می توانید حاصل تلاش های این دستاورد بزرگ انسانی را ببینید. پنجمین سالگرد تولد کنجکاوی مبارک!